15-aastane Philo T. Farnsworth visandas keemiatunnis vaakumtoru, mis tõotas revolutsiooni teleritööstuses. Aasta oli 1921 ning Farnsworthi visioon jäi mõistetamatuks nii tema klassikaaslastele kui õpetajale. 1938. aastal esitles Farnsworth maailma esimest elektrilist telerit.
Käesoleva numbriga püstitame küsimuse: Mida saame õppida noortelt?
Ja kuigi vastus võib peituda milleski nii lihtsas kui IT-oskused, ulatuvad selle küsimuse juured tegelikult hoopis sügavamale. Peame küsima ka seda, mida õpetavad noored meile nii meie enda kui nende sisemaailma kohta? Kas noorsootöös on õppimine alati kahesuunaline protsess? Miks on noortelt ja noortega koos õppimine täna olulisem kui kunagi varem? Mida õppisid sina viimati noorelt?
Just sedasorti pähkel-küsimuste – ja mitte magusate jõulumandlitega – seisid silmitsi MIHUSe detsembrinumbri autorid. Saime aimu sellest, et mõnikord on kõige keerulisem vastata just lihtsana tunduvatele küsimustele. Kui vastus tuleb liiga kergelt, on ilmselt jäänud midagi märkamata.
Käesolevas MIHUSes vaatleme teemasid, nagu hoolivus, noorte erakordne julgus luua innovatsiooni ja ületada barjääre – olgu barjäärideks vanus või rahvus. Mida õppida noortelt praeguse kriisi valguses küberturvalisuse, rahvusvahelise noorsootöö või hoopiski vaimse tervise edendamise kohta? Detsembri alguses toimunud kolmanda Euroopa noorsootöö konvendi kokkuvõttega võtame aga fookusesse noorte hääled – kuidas kogume täna noorsootöös noortelt sisendit ning kuidas saaksime seda teha teadlikumalt?
Sisendi kogumine tundub olevat üks noorsootöö võtmeküsimusi! Noorsootöö peab lähtuma noortest ning noortelt ja noortega koos õppimine on võimalik vaid sisendi olemasolul. Kas peaksime pelgama keerulisi küsimusi või lihtsaid vastuseid?
Just pähkel-küsimused on tõeline mõttetoit uude aastasse kaasavõtmiseks! Aju, mis ragistab keeruliste küsimuste kallal, püsib nooruslikum. Nooruses võib omakorda peituda aga maailma päästmise jõud. Killuke inspiratsiooni pärineb Daniel Siegeli raamatust „Ajutorm: teismelise aju jõud ja siht“: Elu planeedil Maa ei päästa mitte noorte ajud, vaid täiskasvanute võime omandada noorte aju potentsiaal ja üheskoos tegutseda.
Käesoleva MIHUSe avame headusega – sest kuidas muidu soovida head vana aasta lõppu ning uue algust? Kuhjaga imelisi küsimusi!
MIHUS nr 32 sisukord
- Sissejuhatus: Mida õpetavad meile noored?
- Noorusest ja headusest
- Kuidas jääda maailmast hooliva noorena ellu keskkonnakriisis, aruteluringi kokkuvõte
- Kuidas panna aju tormama?
- Teadushuvihariduse innovatsioon läbi noorsootöö prisma ja Mis on läbimurdva idee saladus? (ühel lehel kaks artiklit)
- Kolmanda Euroopa noorsootöö konvendi lõppdeklaratsioon – teeviidad tulevikku, kokkuvõte
- 7+ noorte sisend on oluline
- Noortelt õppides kasvab usk iseendasse
- Kas noored on noorsootöötaja peegel?
- Põlvkondadevaheline suhtlus – väärtuslik hetk mõlemale
- Noored muudavad maailma, päriselt
- Ma kuulun sinna, kus mind väärtustatakse
- Noortest ja vaimse tervise edendamisest tänases kriisis
- Viirusest laastatud, noorsootöö pandeemia ajal
- Kahepoolne tarkus – mõtteid küberturvalisusest
Kaanepildi autor on Eesti kunstnik Martin Märss.