Natuke üle 20 aasta tagasi oli mu suureks unistuseks saada mustkunstnikuks. Enamus mu sõpradest soovisid saada müüjateks, politseinikeks või loomaarstideks, kuid mina mitte. Juba lasteaias käies olin avastanud enda jaoks mustkunstniku ameti. Mind võlus teadmine, et kõik on võimalik. Soovi korral saan kübarast välja tõmmata imearmsa jänese või kõrva tagant võluda imeväel raha. Kas mu unistus mustkunstnikuks saada täitus?
Kui vastata eelnevale küsimusele, siis jah, kuid ametiks pole mustkunstnik. Jaatav vastus võib tunduda mõnevõrra arusaamatu, sest ameti nimi pole sama, kuid sellegipoolest on minu töös sarnane mõte „Kõik on võimalik”. Hetkel töötan MTÜ Tähe Noorteklubi Noorte Tugila noorsootöö spetsialisti ja koordineerijana ning ka Jõgeva Põhikoolis õpetajana.
Ma toetan 15−26-aastaseid noori, kes ei tööta ega õpi, ja neid, kes on koolist väljalangemisohus. Ühiskond kutsub neid NEET-noorteks. Kahjuks omab mõiste sageli negatiivset tähendust.
Kõik NEET-noored ei ole madala haridustaseme ja väheste sotsiaalsete oskustega ning madala enesehinnanguga. Noori on väga erinevaid. Igaühel on rääkida oma eriline lugu.
Noorte Tugila eesmärk on aidata noortel leida üles nende soovid. Enda igapäevatöös veedan suure osa ajast Facebookis, kus ma noori otsin ja neid toetan. Tugila noored vajavad erinevat tuge. Noor võib abi vajada CV koostamisel, töö otsimisel, haridustee jätkamisel, motivatsiooni leidmisel, sotsiaalsete oskuste arendamisel jpm. Noorsootöötaja on üks mitmest rollist. Näiteks võin ma olla nii ema kui ka sõbra rollis.
Lisaks sotsiaalmeedia igapäevasele külastamisele kohtun väga palju noortega näost näkku. Kohtumiste eesmärgid võivad olla väga erinevad. Näiteks võib olla noorel vaja abi erinevate konfliktide lahendamisel või hoopiski luua tegevuskava, et koolist mitte välja langeda. Nii palju, kui on erinevaid noori, on ka erinevaid lugusid ja toetamise võimalusi.
Mina noorsootöötajana võin olla psühholoogiataustaga, kuid ei pea ennast ei psühholoogiks ega ka sotsiaaltöötajaks. Mul võib olla mitmeid sarnaseid jooni, kuid sellegipoolest suunan alati noori vajadusel õige spetsialisti juurde.
Meie töös tuleb ette palju kohtumisi ja üritusi koostööpartneritega. Meie partneriteks on erinevad asutused ja ettevõtted, mis on seotud hariduse ja tööeluga. Koostöö tagab võimaluse, kus iga abivajav noor jõuab õige spetsialisti juurde. Usun, et viimased kolm aastat on näidanud, kui väga meid toetatakse Tartus. Näiteks korraldame kaks korda aasta Töötukassas infopäevi, kuhu tulevad kokku meie sihtrühma noored, et koos arutada ja mõtiskleda Tugila üle. Paljud noored jõuavad just Töötukassa infopäevade kaudu meieni. Lisaks noorsootöötajate kohaolekule on alati infopäeval ka meie noored enda lugusid jagamas.
[hr gap=””]
Miks on Noorte Tugila edukas? Vastuseid on mitmeid.
- Meil on meeskond.
Minu meeskonda kuulub viis MOKO (mobiilne kontaktnoorsootöötaja) spetsialisti, kes on igapäevaselt tänavatel noori toetamas.
- Meil on aega.
Enamiku teenuste, mis on suunatud noorte aitamisele, on aeg limiteeritud. Meil on aega täpselt nii palju, kui noor seda vajab. Soovi korral võime noorega kas või iga päev kokku saada.
- Noored toetavad üksteist.
Me korraldame noortele ühisüritusi, kus neil on võimalus üksteisele enda lugu jagada ja üksteist toetada.
- Me oleme seal, kus on noored.
Noored on suure osa oma ajast sotsiaalmeedias või tänavatel. Sellest tulenevat veedame ka meie noorsootöötajatena aega samades paikades. Lisaks kohtume noortega seal, kus neile paremini sobib ja nad ennast mugavalt tunnevad. Näiteks pargis, kohvikus, noortekeskuses jpm.
[hr gap=””]
Miks töötada noorsootöötajana?
„Kas sa elad teistele inimestele?” küsis hiljuti minu käest üks noor, keda ma Tugilas toetan.
„Miks sa arvad, et ma elan teistele inimestele?” küsisin üllatunult.
„Sa mõtled alati teiste peale ja tahad, et kõigil teistel läheks hästi,” vastas noormees.
„Ma elan nii endale kui ka teistele. Aidates teisi, teeb see mulle suurt rõõmu. Sellega aitan ka ennast.”
„Aitäh, et sa oled alati minu ja teiste jaoks olemas!” vaatas minu poole säravate silmadega Tugila noor.
Minu töö ongi olla noorte jaoks justkui mustkunstnik, et alati uskuda neisse ja kasvatada nende eneseusku, et kõik on võimalik. Iga noor on eriline, tuleb vaid uskuda neisse ja nende imedesse.
Noorte Tugila tegevusi rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames.